Home News Contact About

نحوه نگهداری چرم | راز عمر طولانی محصولات چرمی

نحوه نگهداری چرم

نگهداری چرم چگونه است؟ امروزه محصولات چرمی، کاربرد گسترده ای در صنعت، مد و پوشاک و دیزاین منزل و ماشین را دارند. از کیف های دستی ساده گرفته تا ژورنال و کیف پول و صندلی ماشین های لاچری. اما همواره دوام، ماندگاری و مقاومت این پوست باارزش مورد توجه بشر بوده است و همه ما میدانیم که عمر طولانی آن رابطه مستقیمی به نحوه استفاده و نگهداری هر شخص دارد.

چرم ها از لحظه ای که آنها ساخته می شوند، تا زمانی که به آغوش شما می رسند، باید مانند روز اول، براق، جلوه گر و مقاوم باشند! و تنها با صرف زمان برای مراقبت از چرم، این محصولات ارزش روز اول خود را حفظ خواهند کرد. البته نگهداری از کالاهای چرمی شما با مراقبت روزانه شروع می شود. تنها با رعایت چند قانون ساده، می توانید از فرسودگی و پارگی غیر ضروری جلوگیری کنید و عمر اکسسوری خود را برای سال ها افزایش دهید.

همچنین باید بدانید در حالی که چرم به اندازه ناخن سخت است، باید به یاد داشته باشیم که چرم در واقع فقط یک پوست است. می‌تواند خشک شود، ترک بخورد، لکه‌دار شود، کدر شود. البته این کار به سلیقه شما هم بسیار مرتبط است. برخی از افراد خواهان ظاهری تمیز و صیقلی برای کیف چرم خود هستند، در حالی که برخی دیگر با خراش، لک و ساییدگی طبیعی مشکلی ندارند.

نکات و نحوه نگهداری چرم را در وی وان بخوانید:

اصول نگهداری چرم در 3 گام؛

عکس لوازم نگهداری چرم
اصول نگهداری چرم

تنفس

چرم نیاز به تنفس دارد. درست مانند پوست، چرم برای جلوگیری از کپک زدن و پوسیدگی نیاز به مقداری تهویه دارد. هوا می تواند به طور طبیعی از چرم عبور کند و رطوبت را به طور طبیعی تبخیر کند. با این حال، زمانی که چرم شما کاملاً مهر و موم شده باشد، این اتفاق نمی افتد. بنابراین هرگز آن را در یک کیسه پلاستیکی نگهداری یا حمل نکنید.

نور

چرم را دور از نور و گرما مستقیم خورشید نگه دارید. اگر یک کالای چرمی غرق آب شود، پرتاب کردن آن در مقابل بخاری یا استفاده از سشوار برای سرعت بخشیدن به این فرآیند می تواند وسوسه انگیز و کاملا اشتباه باشد!! درست مانند پوست و سایر پارچه‌ها، وقتی چرم خیس می‌شود و بلافاصله گرم می‌شود، می‌تواند خیلی سریع جمع شده و خشک شود و ترک کند. در عوض، بگذارید به طور طبیعی خشک شود، حتی اگر چند روز طول بکشد ارزشش را دارد.

رطوبت

آب، رطوبت ، باران مخرب ترین وضعیت برای کالاهای چرمی هستند. اگر میخواهید که کیف و کفش و کاپشن چرم شما عمر طولانی تری داشته باشند، آن ها را بلافاصله پس از یک روز بارانی تمیز کنید. نیاز نیست که آن ها را داخل ماشین لباسشویی بیندازید یا روی بخاری و تراس خشک کنید. کافی است رطوبت آن را با یک پارچه نخی بگیرید و سپس اجازه دهید هوا بخورد.

علت پوست پوست شدن چرم

تا زمانی که اقدامات مناسب را انجام می دهید و از محصولات نگهداری اصل و استاندارد برای مراقبت از آن استفاده می کنید، چرم واقعی و باکیفیت به هیچ وجه نباید پوسته پوسته شود. با این حال، بسیاری از محصولات چرمی در واقع 100٪ چرم اصل نیستند، علیرغم آنچه ممکن است روی برچسب نوشته شود. اگر سطح چرم شما در حال کنده شدن است، تقریباً به این دلیل است که این یک ماده چسبنده است، با نوعی پوشش مصنوعی روی سطح که به شکل چرم است.

چرم چسبانده شده چیست؟

چرم چسبانده یا پیوند یک ماده تودوزی ساخته شده است که حاوی پوست حیوانات است. اصولاً تکه‌های چرم واقعی را می‌گیرند، آن‌ها را آسیاب می‌کنند و سپس به هم می‌چسبانند. بیشتر به دلیل مادی تا سلیقه ای، هیچ مقرراتی در مورد اینکه چه مقدار چرم (یا چه نوع) برای واجد شرایط بودن برچسب “چرم اصل” در کالاهای وارداتی باید وجود داشته باشد، وجود ندارد و تنها راه جلوگیری از آن خرید از فروشگاه ها و برند های معتبر محصولات چرمی می باشد. البته پوست پوست شدن چرم صرفا بخاطر تقلبی بودن آن نیست، گاهی خشکی بیش از حد و نبود هوا یا آفتاب و گرما زیاد باعث ترک کردن سطح چرم و ریزش آن می شود.

همچنین بخوانید:

نگهداری کفش چرم

 

تمیزکردن کفش های چرمی
نگهداری کفش چرم

کفش چرم، پردرد سرترین محصول چرمی برای مراقبت و نگهداری است. دلیل آن نیز استفاده بدیهی ما از پاهای خود می باشد. وقتی کفش‌های چرمی خود را نمی‌پوشید (مخصوصاً کفش‌های مجلسی)، آن ها را درون جعبه ای به همراه چوب درخت سرو بگذارید. این نوع چوب با جذب رطوبت شکل آن را حفظ می کند، چین و چروک ها را کاهش می دهد و به طور طبیعی رطوبتو بوی اضافی کفش را جذب می کند. کفش های چرمی برای استفاده باید اصولی و مرتب مرطوب شوند و از روغن های استاندارد و اسپری های مخصوص برای نگهداری آن ها استفاده کرد.

چکمه ها، بوت و نیم بوت های چرم زمستانی نیاز به مراقبت خیلی زیادی ندارند، اما باید هر هفته تمیز شوند (حتی دو بار در هفته اگر واقعاً هر روز پوشیده شوند) و به موقع برای تعمیر و واکس حرفه ای سپرده شوند. همانطور که گفته شد تمیز کردن زیاد کفش چرم ممکن است باعث آسیب به بافت پوسته آن شده، پس ترجیحا از مواد شوینده استاندارد و یک محلول نرم کننده پس از آن استفاده کنید.

نگهداری کاپشن چرم

کاپشن چرم و مانتوهای چرمی نیز پس از چند بار استفاده نیاز است تا شسته شوند و اگر به طور منظم استفاده نمی شوند، هر 6 ماه یکبار آن ها را به خشکشویی حرفه ای تحویل دهید. این واقعاً به ظاهر و نیاز لباس شما بستگی دارد. اگر احساس می کنید خشک شده و ترک های کوچکی ظاهر شده است با چند تکنیک جزیی قابل برطرف کردن است. اگر میخواهید کاپشن چرم شما نرم و لطیف شود و انعطاف بیشتری داشته باشد. از محصولات مبتنی بر لانولین استفاده کنید. البته در نظر داشته باشید که کت های چرمی را فقط سالی یک بار به طور حرفه ای تمیز کنید که این کار در خشکشویی به صورت تخصصی انجام می شود. درست است که در واقع پاک کننده های مخصوص چرم در اکثر شهرهای بزرگ وجود دارد اما از آنجایی که کاپشن ها حاوی چرم ضخیم تری نسبت به سایر کالاهای چرمی دیگر هستند، بیشتر از شستشو نیاز به تهویه و هواخوری دارند زیرا مقدار چرم به کار رفته در آن و مدت زمان استفاده از آن برای هر فرد بیشتر است.

نگهداری کیف چرم

 

عکس تمیز کردن کیف چرمی
نگهداری کیف چرمی

نگهداری چرم کیف ها و کیف اداری مردانه، بسیار آسان است. فقط کافی است آن ها را تا سرحد مرگ آنها را پر نکنید. هنگامی که چرم بد شکل شود، دیگر به شکل اولیه خود باز نمی گردد. کیف‌ها معمولاً به تعمیر کمتری نسبت به کفش چرم نیاز دارند، فقط به این دلیل که در معرض آسیب ها و استفاده هایی مشابه کفش نیستند. با این حال، به طور مرتب استفاده از دستمال مرطوب برای تمیزکاری آن ها مناسب است و هر 6 تا 12 ماه یکبار آن ها را شستشو دهید.

بهترین روغن برای چرم

وقتی میخواهید جلای جدیدی به محصولات چرمی خود دهید، روغن های زیادی برای انتخاب وجود دارد. آیا می توان از روغن های معمولی استفاده کرد یا اسپری و ترکیب مخصوصی نیاز است؟ هنگام تعمیر وسایل چرمی خود، باید انتخاب های درستی داشته باشید تا آسیب بیشتری نبیند. با خرید روغن اصل و مناسب برای نرم کردن چرم، استفاده صحیح از آن، جذب بالا و انجام مراقبت های معمول، کیف و کفش و لباس شما می توانند دوباره لوکس به نظر برسند.

روغن کاری چرم
بهترین روغن برای چرم

بهترین روغن برای نرم کردن چرم چیست؟

روغن های طبیعی قابلیت های زیادی دارند. همه روغن های طبیعی هستند که چرم را مرطوب می کنند و از خشک شدن و ترک خوردن آن جلوگیری می کنند اما فقط تعداد کمی از آنها ماندگاری بالایی دارند. چربی های موجود در این روغن های طبیعی پوست محصولات چرمی را عمیقاً مرطوب می کند.

چرم ها با روغن کاری ضد آب تر نیز می شوند و البته وقتی چرم ضد آب باشد، به این سرعت خشک نمی شود. این بدان معناست که کمتر ترک می‌خورد، و شما مجبور نخواهید بود که به دفعات آن را تمیز و ترمیم کنید.

روغن Neatsfoot

Neatsfoot یک روغن زرد رنگ است که از ساق پا و پاهای گاو استخراج و تصفیه می شود. برای رفع سریع ترک ها و خشکی از روغن neatsfoot استفاده کنید. البته نباید برای مدت طولانی از آن استفاده کرد زیرا چرم شما را فرسوده می کند! برای خراش ها و ترک های سطحی و فوری از نیتسفوت استفاده کنید همانطور که گفته شد برای یکبار!

لانولین

لانولین از چربی پشم حاصل می شود که این موم از غدد گوسفند ترشح می شود. لانولین از پشم گوسفند در برابر آب و هوای سرد و رطوبت محیط محافظت می کند. به همین دلیل این موم پرکاربرد عمیقاً چرم را نرم می کند. اگر چرم واقعا سختی دارید، لانولین بهترین است. همچنین برای صندلی ماشین و مبلمان بهترین گزینه است.

روغن بادام

روغن بادام، روغنی گیاهی است و بسیار جاذب است. همچنین به چرم یک لایه محافظ می بخشد. به عنوان یک امتیاز اضافی، برای فرزند و حیوانات خانگی شما نیز بی خطر است.

روغن راسو

روغن راسو روغن های طبیعی خود چرم را احیا می کند. استفاده از آن روی چرم خشک شده دوباره آن را مرطوب می کند. اگر دسته ای از کالاهای چرمی مانند کمربند، کیف و چکمه خشک شده دارید، به سراغ روغن راسو بروید. برای برخی از محصولات مانند روغن راسو 2 تا 3 روز طول می کشد تا جذب چرم شوند. از طرف دیگر برخی روغن ها مانند نیتسفوت گاهی اوقات فقط چند دقیقه طول می کشد تا عمل کند.

آیا می توانم از روغن زیتون برای نرم کردن چرم استفاده کنم؟

شما می توانید، اما توصیه نمی شود. روغن زیتون قطعا محصولات چرمی شما را نرم می کند، اما می تواند آنها را نیز لکه دار کند. بدتر از آن، ممکن است چرم شما واقعاً چرب شود و در نهایت لکه‌هایی پیدا کند.

فقط از مقدار کمی روغن زیتون استفاده کنید و روی یک کالاهایی که زیاد به آن ها وابسته نیستید امتحان کنید. مانند کیف پول ارزان، با این کار چرم شما کمی براق خواهد شد. این روش برای ترمیم و بهبود کیف چرم زنانه و کیف چرم مردانه مناسب است.

چگونه چرم را با روغن نرم کنیم؟

 1. چرم خود را با یک پارچه خشک پاک کنید تا ذرات ریز و غبار آن از بین برود.
 2. اگر لکه های ملایمی وجود داشت، صابون را به آب گرم اضافه کنید، یک دستمال مرطوب را در آن آغشته کنید و لکه ها را پاک کنید.
 3. اگر می توانید چرم خود را در فضای باز به مدت 10 دقیقه زیر نور خورشید ملایم ( شدید نباشد ) قرار دهید. این کار باعث باز شدن منافذ چرم می شود تا روغن بیشتری جذب شود. اگر روغن را بعد از گرم کردن چرم در آفتاب بمالید، انعطاف‌پذیرتر خواهد بود.
 4. هنگامی که چرم گرم شد، انگشت خود را در روغن مورد نظر خود فرو کنید و آن را “تست نقطه ای” کنید. یعنی روی چرم را فشار دهید و یک نقطه بگذارید. مطمئن شوید که روغن باعث تغییر رنگ چرم نمی شود.
 5. از روغن زیاد استفاده نکنید، زیرا برخی روغن ها زمان زیادی طول می کشد تا جذب شود.

وقتی چرم شما واقعاً فرسوده می شود، متوجه خواهید شد که با زمانی که برای اولین بار آن را خریداری کردید بسیار متفاوت به نظر می رسد. به محض اینکه دیدید حتی کمی ترک خورده است، این نشانه خشک شدن چرم شماست و نیاز به روغن دارد.

نگهداری چرم طبیعی

 • چرم طبیعی باید در جای خنک، خشک و دارای تهویه مناسب نگهداری شود.
 • همچنین محصولات چرمی باید از گرما، نور مستقیم خورشید و مواد شیمیایی نیز محافظت شود.
 • اگر لباس شما نیاز به کاور دارد مانند مانتو و کاپشن چرمی، آن را در پلاستیک نگهداری نکنید زیرا باعث خشک شدن چرم می شود، از کاورهایی از جنس الیاف طبیعی مانند پنبه استفاده کنید.
 • به طور مرتب چرم را با یک برس یا پارچه نرم تمیز کنید.
 • آب یا رطوبت را در اسرع وقت پاک کنید.
 • چرم مرطوب را به طور طبیعی و به دور از حرارت مصنوعی خشک کنید.
 • هر 3 تا 6 ماه یکبار چرم را با نرم کننده مخصوص چرم نرم نگه دارید.
 • چرم را با ماشین لباسشویی نشویید.
 • تا جایی که ممکن است چرم را خیس نکنید.
 • چرم خیس را در کنار شوفاژ، بخاری یا با سشوار خشک نکنید.
 • چرم را اتو نکنید.
 • برای تمیز کردن چرم را در آب غوطه ور نکنید.

 

مراقبت از چرم مصنوعی

 • چرم مصنوعی معمولاً برای تمیز نگه داشتن آن فقط به یک دستمال مرطوب نیاز دارد. اگر لباسی دارید که از چرم مصنوعی ساخته شده است، دستورالعمل های مراقبت روی برچسب مراقبت از لباس آورده شده است.
 • با این حال، محافظت از لکه دار شدن، بهترین راه برای محافظت از چرم مصنوعی در برابر کثیفی است.
 • اگر چرم مصنوعی کثیف شد، با استفاده از پاک کننده چرم باید کثیفی را از بین ببرید. – اما مطمئن شوید که یک تست از وصله های همان چرم انجام دهید تا بررسی کنید که پاک کننده برای استفاده در محصول شما مناسب است.- اگر چرم مصنوعی خود را تمیز می کنید، پس از آن از نرم کننده یا روغن استفاده کنید تا بیش از حد خشک نشود.
 • بسته به اندازه استفاده و لکه ها، 1 تا 2 بار در هفته چرم را با یک پارچه مرطوب پاک کنید.
 • چرم را هر 3 تا 6 ماه یکبار تعمیر کنید، گاهی اوقات بیشتر بسته به آب و هوا، نوع استفاده و محیط به تعداد دفعات بیشتری نیاز دارد.
 • همچنین در صورت استفاده از کفش چرم در محیط های مرطوب و خیس از اسپری ضد آب یا اسپری نانو استفاده کنید.

 

 

 

 

 

 

این مقاله رو در یکی از شبکه های اجتماعی زیر با بقیه به اشتراک بذارید:

این مقاله رو در یکی از شبکه های اجتماعی زیر با بقیه به اشتراک بذارید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنچه در این مقاله مطالعه می کنید: